Druhé číslo časopisu Beton TKS v roce 2015 se věnuje technologii a materiálům se zaměřením na přísady a příměsi a jejich vliv na vlastnosti čerstvého a vyzrálého betonu.
Jedná se o oblast, o které by si řada technologů ráda něco přečetla, ale současně je to střežené know-how jednotlivých výrobců betonu. Nejde totiž jen o to, jak která přísada či příměs ovlivňuje chování čerstvého či vyzrálého betonu, ale také o to, že toto výsledné chování je ve velké míře ovlivněno vzájemným ovlivňováním působení přísad a příměsí mezi sebou. Jsou situace, které se zdají, že jsou mimo logiku věci a jen více soustředěných informací a podrobnější zkoumání dokáže vysvětlit nečekanou změnu v chování betonu při změně poměrů jednotlivých komponent ve směsi. Je to tedy o trpělivém mnohokrát opakovaném zkoušení směsí, jejichž poměry jsou vyvažovány s lékárnickou přesností, a úzké spolupráci všech zúčastněných od projektanta, přes zhotovitele až po technologa, aby se úspěšně postavila stavba, kterou si klient přál a která mu s přiměřenými náklady bude sloužit po celou dobu plánované životnosti.
Něco z toho, co už se ví a co bylo možno zveřejnit, jsme shromáždili do tohoto čísla časopisu spolu s několika ukázkami realizovaných staveb, kde právě vyvážený návrh materiálu významně přispěl k úspěšné realizaci projektu.
Obrázek na obálce by měl zdůraznit specifikum monolitického betonu – je to jediný stavební materiál, na který se nemůžete podívat před jeho zabudováním do stavby. Teprve jeho „tajemná proměna“ zvaná hydratace pojiva přemění nevzhlednou „kaši“ v pevný, houževnatý a krásný materiál. Je to jako proměna larvy v krásného motýla.
Přeji Vám zajímavé čtení.
Jana Margoldová